NEFES VE HORLAMA

Bu durum kesinlikle doğru nefes alamama sorunudur. Diyafram ve burun deliklerini kullanarak doğru nefes almayı oluşturanlar hangi pozisyonda uyunursa uyunsun horlamazlar. Erişkin insanların % 45 horlar. Bu %25 ‘inde süreklidir. Horlama erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık görülür

Horlamanın oluş nedeni:

Yumuşak damakla küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması sebebiyle boğaza inen hava yolunu daraltmasından kaynaklanır. Şişman kişilerde kalın boyun dokusu çocuklarda büyük bademcik ve geniz eti horlama nedenidir. Burun harabiyetleri ve bozulmaları deviasyon sorunu burun direğinin yana kayması burun içi bozulmaları horlamaya sebep olur.

Burun kanallarında oluşan konkaların şişmesi alerji sinüzit enfeksiyon psikolojik nedenlere bağlı olan tıkanıkları açmanın en kolay nefes tekniklerini kullanmaktır.

Çalışmaya başlamadan evvel kilo verilmesi yatış pozisyonlarının düzeltilmesi alkol ve sigaranın bırakılması kolaylık sağlar.

Öncelikle burun kanallarındaki tıkanıklığı açmak gerekir.

Gevşeme ve sakinleşme teknikleri apne, obezite ve damarsal rahatsızlıklarda etkilidir.

Aşırı hareket ederek ses oluşturan yumuşak damak ve küçük dilin gerginliğini artırarak hareketin azaltılması tekniklerle gerçekleştirilir.

Nefes alırken ses çıkarıyorsanız, bu diyafram adelesini yeterli veya hiç kullanmıyorsunuz demektir.